Hvad er skønhed?
Af Henrik Petersen
Du ser den rene nye sne på bjergene her til morgen, et herligt syn. Du ser de enkeltstående træer stå sorte mod den hvide baggrund. Du ser på verden omkring os, og du ser et utroligt maskineri. Du ser den ekstraordinære computer med dens specielle skønhed, du ser skønheden i et ansigt, skønheden i et maleri, skønheden i et digt – du synes at genkende skønheden derude. På museerne eller når du går til koncert og lytter til Beethoven eller Mozart, er der stor skønhed – men altid derude. I bjergene, og i dalene med det brusende vand, i fuglenes flugt og i en solsorts sang en tidlig morgen, der er skønheden. Men er skønheden kun derude? Eller er skønheden noget som kun er når dette ’mig’ ikke er? Når du sådan en solskinsmorgen ser på bjergene der står tindrende klare mod den blå himmel, jager selve deres storslåethed alle ophobede erindringer om dig selv væk – om ikke for andet, så for et sekund har du glemt dig selv. Skønheden er, når der er totalt fravær af selv. Men vi er ikke fri for selv; vi er selviske mennesker, der beskæftiger os med os selv, med vores betydning eller med vores problemer, vores kvaler, vores sorger og vores ensomhed.
J. Krishnamurti. Saanen. 19. juli, 1981
Skønhed omfatter selvfølgelig formens skønhed; men uden indre skønhed, fører den blot sanselige værdsættelse af skønhed og form til forfladigelse og opløsning. Der er kun indre skønhed når du virkelig føler kærlighed til mennesker og til alting på jorden; og med den kærlighed kommer der en vældig følelse af omtanke, opmærksomhed, tålmodighed. Du har måske en perfekt teknik som sanger eller digter, du ved måske hvordan man maler eller sætter ord sammen, men uden denne kreative skønhed indeni, har dit talent nærmest ingen betydning.
Desværre bliver de fleste af os bare teknikere. Vi består eksamener, erhverver os denne eller hin teknik for at tjene penge; men det at erhverve sig en teknik eller udvikle evner uden at være opmærksom på den indre tilstand fører til gru og kaos i verden. Hvis vi vækker en indre kreativ skønhed, vil den udtrykke sig i det ydre, og så er der orden.
This Matter of Culture, p 72
Så, hvad er skønhed? Det er et af de mest grundliggende spørgsmål, det er ikke et overfladisk spørgsmål, skub det ikke til side. At forstå hvad skønhed er, at have denne fornemmelse for godhed som kommer når sind og hjerte uden vanskelighed føler samhørighed med noget vidunderligt, og man derfor føler sig fuldstændig rolig – har helt sikkert en stor betydning i vores liv; og indtil vi kender til denne respons overfor skønhed er vores liv meget overfladisk. Man kan være omgivet af stor skønhed, af bjerge, marker og floder, men medmindre man har sans for det alt sammen kunne man lige så godt være død.
J. Krishnamurti Think On These Things